SAHNE Logo

Gürcistan’da iptal edilen LGBT+ festivali Türkiye’de nasıl haberleştirildi?

8 Temmuz’da Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te düzenlenmesi planlanan Onur Festivali, kışkırtılmış ayrımcı grupların tehditleri sonrası, polisin etkinliğin güvenliğini sağlama sözünü tutmaması üzerine iptal edilmek zorunda kaldı. Ardından 2000 kişilik LGBT+ karşıtı protestocudan oluşan bir kalabalık festival alanını bastı, sahneyi ve alandaki gökkuşağı bayraklarını ateşe verdi. Festival’e yönelik saldırılar hakkında Gürcistan medyasındaki LGBT+ karşıtı yayınların ve nefret söylemlerinin sorumlu olduğu dile getirilirken, festival üzerinden LGBT+ bireylere yönelik Türkiye medyasına da ayrımcı dil ve nefret söylemi devam etti.

Gürcistan’da LGBT+lara yönelik dezenformasyon

Bölgeden edindiğimiz kaynaklar, aşırı sağcı güruhun festival alanını şiddetle basmasının öncesinde sosyal medyada LGBT+’lar ile ilgili nefret söylemi ve dezenformasyonun Alt-Info adlı ulusal yayın kurumunun öncülük ettiğini aktarıyor. Etkinliğin düzenleneceği tarih yaklaştıkça, çeşitli ayrımcı aktörlerin LGBT+ karşıtı propaganda söyleminin sosyal medyada ve ulusal basında arttığı gözlemleniyordu.

Alt-Info ve Muhafazakar Hareket

Alt-Info, Gürcistan’da 2021’den beri faaliyet gösteren Muhafazakar Hareket adlı siyasi partinin yayın organı. Muhafazakar Hareket ise eşcinsel geçit törenine ve Gürcistan’ın Avrupa Birliği entegrasyonuna karşı bir gösteri düzenleyerek Gürcistan siyasetinde görücüye çıkmış bir kurum olarak biliniyor. Hareket ve onun medyası, Gürcistan’da LGBT+ etkinliklerini Avrupa Birliği ile ilişkilendiriliyor. LGBT+ topluluklarının AB güdümünde hareket ettiğini savunan partililer, Onur Ayı etkinliklerinin ve eşcinsel geçit törenlerinin kendi ifadeleriyle “normalleşmelerine” karşı olduklarını sıklıkla vurguluyor.

Türkiye’de ‘bu anlatı’ ve nefret söylemi ülkemizde bazı medya kurumları tarafından desteklendi

Türkiye medyasında hükümete yakınlığıyla bilenen medya kurumları A Haber ve Takvim  Gürcistan’da yaşananlar üzerinden gelişmeleri LGBT+’lara yönelik ayrımcı ifadeler ve yoğun bir nefret söylemi ile haberleştirdi. 

A Haber yapılan baskın ve saldırılar ile ilişkin haberinde festival hakkında “LGBT terörü” ve “sapkınların düzenleyeceği festival” ifadelerini kullandı. Festival alanına yönelik yıkıcı ve ayrımcı şiddet eylemlerini ise “binlerce kişi çocuklarını bu sapkınlıktan korumak adına sokaklara indi” diyerek okuyucularıyla paylaştı.

Takvim ise haberinde “Küresel tehdit olan LGBT terörüne karşı tüm dünya ayakta” başlığıyla LGBT+ topluluklarını bir tehdit unsuru olarak hedef gösterirken, tüm dünyanın LGBT+’lara karşı ayakta olduğuna yönelik dezenformasyonu sürdürdü. Takvim, bu haberde olduğu gibi uzun süredir çeşitli cinsel yönelime sahip olan bireylerin bireysel ve sosyal ilişkilerini “aile yapısını ve çocukları hedef alan sapkınlık” olarak nitelendiriyor.

Milli Gazete ise, saldırıları “devlet destekli LGBT sapkınlığı karşıtı protesto” olarak nitelerken sıklıkla LGBT+’lara yönelik “sapkın” kelimesiyle nefret söylemi yaptı.