SAHNE Logo

e-Devlet’e, “akraba ile ilişiği kesme” hizmeti geldiği iddiası

Kaynakça :

Sosyal medyada, “e-Devlet’e sevmediğiniz akrabalarınızla ilişiğinizi kesebilme seçeneği geldiği” iddiası gündem oldu.

İddia, özellikle X’te pek çok sosyal medya kullanıcısı tarafıdan ve tek cümlelik, kaynaksız haber paylaşımları yapan hesaplar tarafından paylaşılarak milyonlarca kişiye ulaştı.

“Akrabalarınızı, e-Devlet üzerinden akrabalıktan çıkarabilirsiniz” benzeri ifadelerle yapılan paylaşımlarda, e-Devlet formatı bir ekran görüntüsünde “Akraba İlişiği Kesme İşlemleri” yazdığı ve adım adım “akrabalıkta çıkarma” işlemleri yer aldığı görüldü.

İddianın doğru olup olmadığını inceleyelim. Öncelikle haber ajanslarında, devletin resmî hesaplarında veya e-Devletin duyurularında böyle bir hizmet bilgisine rastlayamıyoruz. e-Devlet’e girerek benzer ifadelerle arama yaptığımızda da karşımıza böyle bir açıklama çıkmıyor.

İddianın kaynağını aradığımızda, tarih ve saat itibarıyla bir sosyal medya kullancısının paylaşımları karşımıza çıkıyor. İddianın çıkış noktası olarak görünen sosyal medya kullanıcısı, aynı zamanda “yakın arkadaşlarınıza da akrabalık isteği gönderebileceğinizi” ve “akrabalıktan çıkardığınız kişilere bildirim gittiğini” iddia etmiş.

Bu paylaşımın viral olması üzerine de iddiayı teyit etmeyen sosyal medya hesapları e-Devlet formatında görünen sayfayı paylaşarak yayılmasına sebep oldu. Ancak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, e-Devlet üzerinden akraba ilişiği kesmeye yönelik bir hizmet sunmadı. Nüfus kayıt verileri üzerinden akraba silme veya bir arkadaşınızı ekleme gibi bir işlem yapılması söz konusu değil.

Cumhurbaşkanlığı’na bağlı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi de “Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan, “‘Akrabalarınızı, e-Devlet üzerinden akrabalıktan çıkarabilirsiniz’ iddiası doğru değildir. Türkiye’nin dijital platformu e-Devlet Kapısı’nda, ‘Akraba İlişiği Kesme İşlemleri’ gibi bir hizmet bulunmamaktadır. Bahse konu iddialara dayanak olarak gösterilen ekran görüntüleri, e-Devlet Kapısı’ndaki bir hizmete ait değildir. Görüntüler, dijital ortamda manipülasyon amaçlı hazırlanmıştır. Asılsız iddialara itibar etmeyiniz” açıklamasını yaptı.

Açıklamanın ardından dezenformasyonun çıkış noktası olan sosyal medya kullanıcısı paylaşımlarını silerken, çok yüksek etkileşimler alan bazı sosyal medya hesapları ise yalanlamaya rağmen paylaşımları kaldırmayarak yayılmasına sebep olmaya devam etti.

Özetle; e-Devlet’e, “akraba ile ilişiği kesme” hizmeti geldiği iddiası, gerçeği yansıtmıyor. Böyle bir hizmet e-Devlet’te yer almıyor, sosyal medyada paylaşılan görüntüler, dijital ortamda oluşturulmuş.