Cinsiyet Odaklı Hak Temelli Habercilik

Eğitim 23 Mart tarihinde Atölye Bia/Çukurcuma’da yapılacak Cinsiyet Odaklı Hak Temelli Habercilik eğitimine davetlisiniz.

Bu form, Türkiye Avrupa Vakfı’nın (TAV) yürütücülüğünde, Avrupa Birliği (AB) tarafından desteklenen, SAHNE: Sahte Haberler ve Nefret Söylemi ile Mücadele Projesi kapsamında gerçekleşecek Hak Temelli Toplumsal Cinsiyet Odaklı Habercilik Eğitimi’ne  başvuru için açılmıştır.

Eğitimde:

  • Toplumsal cinsiyet nedir?
  • Toplumsal cinsiyet odaklı habercilik nedir?
  • Toplumsal cinsiyet odaklı habercilik nasıl yapılır?
  • LGBTİ+ odaklı habercilik nedir, nasıl yapılır?
  • Hak temelli gazetecilik nedir? konularına odaklanılacaktır.

Başvurular 20 Mart 2024 tarihinde sona erecektir ve kabul edilen katılımcılar 20 Mart 2024 tarihine kadar e-posta veya telefon yoluyla bilgilendirilecektir. Eğitimin kontenjanı sınırlı olduğundan erken başvuru yapmanızı öneririz.

Eğitimin detaylı programına buradaki linkten ulaşabilirsiniz.

Sahte Haberler ve Nefret Söylemiyle Mücadelede Erken Uyarı Sistemi (SAHNE) projesi, nefret söylemi ve sahte haberlerin olumsuz etkilerine karşı kamuoyunu ve ilgili paydaşları bilgilendirmek amacıyla erken uyarı mekanizmaları geliştirmeyi amaçlamaktadır.

Proje kapsamında,
(i) Dezenformasyon ve sahte haberleri, ayrımcı dili ve çevrimiçi nefret söylemini tespit etmek için bir erken uyarı sistemi geliştirilirken aynı zamanda gazeteciler, içerik üreticileri, sivil toplum kuruluşları gibi ilgili paydaşların bilgi doğrulama, medya etiği ve kapsayıcı dil konularında kapasitelerini arttırmak için faaliyetler gerçekleştirilecektir.
(ii) Politikaları ve karar vericileri bilgilendirmek için sahte haberleri, nefret söylemlerini ve olası şiddet içeren çatışmaları tespit etmek için sosyal medyayı izleyerek erken uyarı sistemi geliştirilecektir.
(iii) Dezenformasyon ve yanlış/eksik bilgilendirme, sahte haber ve nefret söylemi konularında çevrimiçi eğitimler vererek gençlerin medya okuryazarlığını geliştirmektir. Gençler için atölye çalışmaları gerçekleştirmek ve özgür ifade alanı/ortamı oluşturmayı hedeflenmektedir.

  • Yerel,ulusal ve dijital basın mensupları/gazeteciler,
  • Bağımsız gazeteciler,
  • İçerik üreticileri,
  • İletişim, medya ve gazetecilik bölümü öğrencileri

Eğitim programına başvurabilir.  Eğitim programının kontenjanı kısıtlı olduğundan katılımcıların kesin katılımlarını onaylamaları beklenmektedir. Eğitime katılımda başvuru sırasına göre önceliklendirme yapılacaktır o yüzden ilgilenen adayların ertelemeden başvurularını tamamlamaları önerilmektedir. 

Son Başvuru Tarihi: 22 Mart 2024, 12:00

Sayfa sonunda ya da linkte yer alan formu doldurarak başvurabilirsiniz.

Sorularınız için esahin@turkiyeavrupavakfi.org adresine mail atabilirsiniz.

Görüşmek üzere!

Asset 1sahne-logo