SAHNE Logo

Sahte hesapları önlemek için X’ten ücret adımı

Dünyaca ünlü milyarder ve X’in sahibi Elon Musk, dezenformasyon ve sahte hesap sorununa karşı yeni kullanıcılardan ufak bir ücret alınmasının planlandığını duyurdu.

Musk, platformda yapılan değişiklikler hakkında yorum yapılan kullanıcıya verdiği yanıtta,  platforma yeni katılan kullanıcılardan ücret alınmaya başlamasının, bot hesapların önüne geçeceği ve bot saldırılarını azaltacağı konusunda gerekli olduğunu savundu.

Yapay zekâ ile “bot musun” sorusunun rahatlıkla geçilebildiğini belirten Musk, kullanıcıların yeni hesap oluşturduktan 3 ay sonra herhangi bir ücret ödemeden içerik paylaşabileceğini belirtti.

Musk’un bir süredir Twitter’daki bot hesaplara karşı savaş halinde olduğu biliniyor. Son dönemde X’te bot hesaplara yönelik hesap silme işlemi yapılıyordu.

Bu adımla, bot hesapların önüne tamamen geçilemese de azalmasının sağlanabileceği düşünülüyor. Günlük 250 milyon kullanıcısı olanX’te bu sorun tamamen çözülemese de dezenformasyonu azaltmaya yarayan bir adım olabilir.  

Sosyal medya platformları için dezenformasyonu önleme konusunda içerik denetimi, topluluk kurallarını dikkate alma gibi konular da öne çıkıyor.