SAHNE Logo

İBB Meclisi’nde “öğrenciye ulaşım indirimi” teklifinin reddedildiği iddiası

31 Mart yerel seçimlerinin ardından 15 Nisan’da ilk kez toplanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nde, AKP’nin “Öğrencilere ulaşımda yüzde 40 indirim” teklifinin CHP’nin oylarıyla reddedildiği iddia edildi.

İddia, “AK Parti, öğrenci ulaşımına yapılan yüzde 40 zam geri çekilsin dedi; CHP’nin oy çokluğu ile reddedildi” benzeri notlarla ve bir video ile paylaşıldı.

Videoda İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun “Aykırı demeyelim de, AK Parti teklifi diyelim. AK Parti grubu teklifini oylarınıza sunuyorum, oy çokluğu ile reddedilmiştir” dediği duyuluyor ancak hangi tekliften bahsedildiği videoda yer almıyor.

İBB TV’nin YouTube sayfasında oturumu izlediğimizde İmamoğlu’nun ilgili kısımdan hemen önce “İstanbul Boğazı Belediyeler Birliği ve diğer birliklerle ilgili oylama kısmına geçeceğim. Teklifi aldığım iki grubu da dinledikten sonra oylama yapacağım ve CHP grubunu, AK Parti grubu teklifi diye oylayacağım” diyor. İmamoğlu, CHP grubunun teklifini dinledikten sonra oylamaya sunuyor ve oylama kabul ediliyor. AKP’nin teklifinin oylanmasına gerek kalmadığını belirten İmamoğlu’nun sözlerinin ardından AKP sıralarında usulen oylama yapılması gerektiği söyleniyor. İmamoğlu bunun üzerine, “Aykırı demeyelim de AK Parti teklifi diyelim. AK Parti grubu teklifini oylarınıza sunuyorum, oy çokluğu ile reddedilmiştir” diyor. Yani sosyal medyada paylaşılan kısımda öğrenci ulaşımıyla ilgili bir konunun değil İstanbul Boğazı Belediyeler Birliği ile ilgili üye seçiminin yapıldığı anlaşılıyor.

Ayrıca; İBB’nin 15 Nisan oturumundaki gündeminde de öğrenci ulaşımıyla ilgili bir konu yer almıyor.

Dolayısıyla, İBB Meclisi’nde AKP’nin “Öğrencilere yüzde 40 ulaşım indirimi yapılsın” teklifinde bulunduğu iddiası da, CHP’nin oylarıyla teklifin reddedildiği iddiası da gerçeği yansıtmıyor.