SAHNE Logo

Fotoğrafın, Selahattin Demirtaş’ın güncel hâlini gösterdiği iddiası

Kaynakça :

2016 yılından beri Edirne’de cezaevinde bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “cezaevinden yıllar sonra günceli halinin fotoğrafının paylaşıldığı” iddia edildi.

Pek çok sosyal medya hesabından paylaşılan fotoğraf, bazı haber siteleri tarafından da paylaşıldı. “Edirne cezaevinde bulanan Selahattin Demirtaş’ın yıllar sonra yeni fotoğraf paylaşıldı” notuyla servis edilen fotoğraf, milyonlarca kişiye ulaştı ve sosyal medyada gündem oldu.

Paylaşım yapan hesapları veya siteleri incelediğimizde, herhangi bir kaynak gösterilmediğini görüyoruz. Demirtaş’ın cezaevinden fotoğraflarını daha önce ya eşi Başak Demirtaş paylaşıyordu ya da Demirtaş sosyal medya hesabından bazı notlarla paylaşıyordu.

Başak Demirtaş’ın sosyal medya hesabına baktığımızda en son 3 Nisan’da paylaşım yaptığını ve bunun da Selahattin Demirtaş’la ilgili olmadığını görüyoruz. Başak Demirtaş’ın sosyal medya hesabını incelediğimizde Selahattin Demirtaş’ın en son fotoğrafını 31 Aralık 2022’de paylaştığını görüyoruz.

Selahattin Demirtaş ise en son sosyal medya paylaşımını 29 Nisan 2024‘te yapmış ve TFF 1. Lig’e yükselen Amedspor’u kutlamıştı. Bu paylaşımında Başak Demirtaş ile çektirdiği formalı fotoğrafını paylaşan Selahattin Demirtaş’ın sosyal medya hesabında da dolaşıma sokulan fotoğrafa rastlanmıyor.

Fotoğrafın kaynağına ulaşmak için tersine görsel arama yöntemi kullandığımızda ise fotoğrafın orijinal hâline rastlıyoruz. Fotoğrafın orijinal hâlinin Başak Demirtaş tarafından 24 Mart 2021’de sosyal medya hesabından paylaşıldığı görülüyor. Demirtaş’ın, dolaşıma sokulan fotoğrafın aksine sakalı olmadığı ve daha az gülümsediği görülüyor. Dolayısıyla, fotoğrafın gerçek olmadığı, orijinal fotoğrafa dijital müdahale ile sakal eklendiği ve Demirtaş’ın gülümsemesinin artırıldığı görülüyor.

Demirtaş’ın uzun yıllar önce paylaşılan sakallı çekilmiş fotoğrafını incelediğimizde de, dolaşıma sokulan fotoğraftakinin aksine sakal tipinin daha farklı olduğu görülüyor.

Bütün bu bulguların üzerine Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman da fotoğrafın gündem olmasının ardından “Düzeltme: Sayın Demirtaş’a ait böyle bir foto yoktur. Dolaşıma sokulan bu foto montaj ürünüdür” açıklamasını yaptı.

Özetle; yaklaşık sekiz yıldır cezaevinde bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a ait ve güncel olduğu iddia edilen fotoğraf, eski bir fotoğrafının manipüle edilerek dolaşıma sokulmuş hâlinden ibaret. İddia, gerçeği yansıtmıyor.

Son olarak Demirtaş; 16 Mayıs’ta görülen, Kobani davasında 42 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı ve tutukluluk hâlinin devamına karar verilmişti.