SAHNE Logo

Fotoğraf, “Gazze’deki direnişçiyi” mi gösteriyor?

Kaynakça :

7 Ekim 2023’te başlayan Hamas-İsrail savaşı Gazze’de devam ederken, konuyla ilgili sosyal medyada ve medyada pek çok dezenformasyon yayılabiliyor.

Son olarak sosyal medyada engelli bir kişinin ateş ettiği anları gösteren fotoğraf, Filistin bayrağı ile dolaşıma sokularak Gazze’de çekildiği iddia edildi. Türkiye gündeminde de paylaşılan fotoğraf, yabancı hesaplar tarafından da paylaşıldı.

İddianın doğru olup olmadığını inceleyelim. Fotoğrafı tersine görsel arama yöntemiyle Google’da ve Yandex’te arattığımızda, karşımızda daha önce kullanıldığını gösteren içerikler çıkıyor. Örneğin aynı fotoğraf, daha önce de bir Türkmen olduğu ve Suriye’de çekildiği iddiasıyla paylaşılmış. Ancak fotoğrafın orijinal hâlini gösteren kaynak bu da değil.

Açık kaynak taraması yapmaya devam ettiğimizde, “Yemen Voice” adlı bir haber sitesinde, 2016 yılında paylaşılan bir habere rastlıyoruz. Haberde, fotoğrafın Yemen’in Taiz kentinde çekildiği ve Husilere karşı savaşan bir “direnişçiyi” gösterdiği belirtiliyor. “Taiz’den bir direniş savaşçısının fotoğrafı herkesi şaşırtıyor” başlığı ile servis edilen haberde, fotoğraftaki kişinin “muhtemelen öldüğünden” bahsediliyor ve sargı bezlerinin yakın zamanda ampute edildiği anlamını taşıdığı belirtiliyor.

Özetle; sosyal medyada son günlerde dolaşıma sokulan fotoğrafın güncel olduğu iddiası da Gazze’de çekildiği iddiası da gerçeği yansıtmıyor. Yapılan araştırmalar, fotoğrafın 8 yıl önce, Yemen’de çekildiğini gösteriyor.