SAHNE Logo

Esad, “Bayram için Türkiye’den Suriye’ye gelenleri geri göndermeyeceğim” dedi mi?

Kaynakça :

Türkiye’de bulunan sığınmacılar hakkında nefret söylemleri çok fazla üretildiğinden ve yüksek etkileşim aldığından, sıkça sığınmacılar üzerinden dezenformasyon da üretiliyor. Bunlardan biri de Türkiye’de bulunan Suriyelilerin Kurban Bayramı için Suriye’ye gitmesiyle ilgili dolaşıma sokulan iddia oldu.

18 Haziran’da sosyal medyada Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad‘ın “Türkiye’den Suriye’ye bayram ziyaretine gelen hiçbir vatandaşımızı Türkiye’ye geri göndermeyeceğim. Bütün yetkileri İçişleri Bakanımıza verdim” iddiası dolaşıma sokuldu.

Milyonlarca kişiye ulaşan bu iddia bazı sosyal medya hesapları tarafından ve gazeteci Uğur Dündar tarafından da paylaşıldı. Aynı cümlelerle paylaşıla iddiada herhangi bir kaynak gösterilmezken, bazı hesaplar ise Uğur Dündar’ı kaynak gösterdi. İddianın kaynağına ulaşmak için açık kaynakları taradığımızda ilk olarak “Dava Adamı Haluk” isimli sosyal medya kullanıcının bu iddiayı ortaya attığını, Uğur Dündar’ın ise daha sonra paylaşım yaptığını görüyoruz. Yani kaynağın Uğur Dündar olması, zamanlama açısından mümkün değil.

Paylaşımların hiçbirinde, bir haberde olması gereken 5N1K unsurlarının tamamının yer almaması ve kaynak belirtilmemesi şüphe uyandırıyor.

Esad’ın böyle bir açıklama yapıp yapmadığını açık kaynaklardan İngilizce ve Arapça olarak tarattığımızda ne haber ajanslarında ne de Suriye’nin resmî kaynaklarında benzer bir açıklamaya rastlayamıyoruz.

Ayrıca 2022 Nisan ayında Türkiye’de yaşayan Suriyelilere bayram izni uygulaması, İçişleri Bakanlığı’nca sonlandırılmıştı. Dolayısıyla Türkiye’den Suriye’yi ziyaret eden Suriyeli olmadığından, ortada Esad’ın böyle bir açıklama yapmasına sebep olabilecek bir gerekçe dahi bulunmuyor.

İddiayı ilk ortaya atan “Dava Adamı Haluk” isimli sosyal medya kullancısını incelediğimizde, geçmişte de Esad’a ait olduğu iddia edilen bir açıklama üzerinden dezenformasyon ürettiğini görüyoruz. Kullanıcı, 2023 yılında yaptığı paylaşımda Esad’ın “Türkiye’deki vatandaşlarımız 6 ay içinde ülkelerine dönmezlerse vatandaşlıktan çıkarılacaklar, mal varlıklarına el konulacak” dediğini iddia etmiş. Ancak yaptığımız araştırmalar, Esad’ın böyle bir açıklaması da olmadığını gösteriyor.

Özetle; sosyal medyada ortaya atılan “Türkiye’den Suriye’ye bayram ziyareti için giden Suriyelilerin Türkiye’ye geri dönmesine izin verilmeyeceği” iddiası gerçeği yansıtmıyor. Esad’ın böyle bir açıklaması bulunmadığı gibi, Türkiye’den Suriye’ye bayram ziyareti için giden Suriyeli de bulunmuyor. Dolayısıyla iddia, uydurmadan ibaret.