SAHNE Logo

Dubai’de altın banknotlar mı piyasaya sürüldü?

Sosyal medyada paylaşılan bir video ile Dubai’de altın banknotların piyasaya sürüldüğü iddia edildi. Bazı internet siteleri ve sosyal medya hesapları tarafından paylaşılan gönderilerde, her bir banknotun 0,1 gram ağırlığında olduğu, 24 ayar altın olan banknotların tedavüle girdiği öne sürüldü.

Milyonlarca kişiye ulaşan iddianın doğru olup olmadığını inceleyelim.

Öncelikle altın banknotun piyasaya sürüldüğü iddiasıyla paylaşılan videoyu izlediğimizde, altın banknotu İngilizce olarak tanıtan kişinin, bunun hediyelik olduğunu, sınırlı sayıda üretildiğini söylediğini görüyoruz. Ayrıca, 159 Dirhem’e satıldığı belirtilen bu para ile alışveriş yapılamayacağı da videoda belirtilmiş.

Arama motorlarından anahtar kelimelerle arama yaptığımızda da bu fikrin Dian Jewellery, Finmet DMCC ve Valaurum isimli üç firmaya ait olduğu sonucuna ulaşıyoruz. Haberde, banknotların 0,1 oranında altın içerdiği de belirtilmiş.

Dubai ile ilgili içerikler paylaşan sosyal medya hesaplarında da altın banknotun tanıtımına dair içerikler mevcut. Burada da paranın hatıra parası olarak üretildiği ve alışveriş için kullanılamayacağı belirtilmiş.

Özetle; Dubai’de altın paranın piyasaya sürüldüğü iddiası gerçeği yansıtmıyor. Hatıra parası olarak üretilen altın banknotların tanıtıldığı video, tamamen yanlış bir başlıkla çarpıtılarak servis edilmiş.