SAHNE Logo

CHP’li Oya Tekin, montajlı Öcalan fotoğrafı üzerinden hedef alındı

CHP’li Adana Seyhan Belediye Başkan Oya Tekin‘in DEM Parti Çukurova İlçe Başkanlığı ziyareti sırasında odada PKK lideri Abdullah Öcalan‘ın fotoğrafının asılı olduğu ve Tekin’in bu fotoğraf altında poz verdiği iddia edildi. İddiayı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanı Oktay Saral başta olmak üzere, Sabah gazetesi, Yeni Akit gazetesi ve iktidara yakınlığıyla bilinen pek çok gazete ve sosyal medya hesabı paylaştı.

Sosyal medyada gündem olan iddia, yüz binlerce kişiye yayıldı. Haber ilk servis eden Sabah gazetesi, “İşte CHP-DEM işbirliğinin fotoğrafı! CHP’li başkan teröristbaşının fotoğrafının altında DEM’lenmiş” başlığını kullandı. Oktay Saral da söz konusu fotoğrafı paylaşarak “TC tabelası asarak şov yapan CHP’nin, Seyhan Belediye Başkanı Oya Tekin alçağı, terörist başının fotoğrafının asılı olduğu makamda oturup, DEMleniyorsa başka bir şey söylemeye gerek yok.  Bu CHP-DEM ortaklığının değil, CHP-PKK işbirliğinin apaçık resmidir!” diye yazdı.

İddianın doğru olup olmadığını inceleyelim.

Öncelikle, CHP’li Oya Tekin’in sosyal medya hesabına baktığımızda, ziyarete ilişkin olarak fotoğraf paylaşını görüyoruz. Ancak Tekin’in paylaştığı fotoğrafta duvarda Öcalan görseli bulunmuyor. Tekin, ayrıca ilçe başkanlığının içinden de dışından da fotoğraf paylaşmış. Dışarıdan çekilen fotoğraftan da ziyaretin gerçekleştiği odanın içini görmek mümkün. Dışarıdan çekilen fotoğraf incelendiğinde de duvarıda DEM Parti bayrağı olduğu, klimanın olduğu görülebiliyor. Ancak dışarıda yer alan fotoğraftan da Öcalan’ın fotoğrafı bulunmuyor. Bu bulgulardan, Öcalan’ın fotoğrafının dijital müdahale ile orijinal görsele eklendiğini ve manipüle edildiğini anlıyoruz.

Montajlı fotoğrafın gündem olmasının ardından CHP’li Oya Tekin’in, Oktay Saral’ın açıklamasını sosyal medya hesabından alıntılayarak şunları yazdığını görmek mümkün:

“1. Fotoğrafın orijinalini paylaşıyorum ki ahlaksızlığınız görülsün.

2.@herkesicinCHP belediyeciliği kimseyi ayırmadan hizmet eder, bunu bilin.

3. Biz dürüstler siz yalancılardan daha cesuruz, unutmayın.

4. Bundan sonra umarım amacı kötü montaj fotoğraflarla bu halkı yanıltma zavallılığına girmezsiniz.

Eğer iyi amaçlar için kullanılacağının sözünü verirlerse, kendilerini belediyemizin grafik tasarım kurslarına da bekleriz.”

Fotoğrafın montajlı olduğunun ortaya çıkmasının ardından Oktay Saral’ın da, tepki gösterdiği açıklamasını sildiğini görüyoruz. Fotoğrafı ilk servis eden Sabah gazetesi de başlığını “İşte CHP-DEM iş birliğinin fotoğrafı” diye değiştirerek metinden Öcalan’lı fotoğrafı kaldırmış.

Özetle; CHP’li belediye başkanı Oya Tekin’in DEM Partisi’ne yaptığı ziyaret sırasında odada Öcalan’ın fotoğrafının bulunduğu ve Tekin’in Öcalan fotoğrafı altında poz verdiği iddiası gerçeği yansıtmıyor. Öcalan’ın fotoğrafı, orijinal fotoğrafa montajlanmış ve manipüle edilerek servis edilmiş.